Quantcast
skip navigation
Home Board News Calendar Boys Teams Girls Teams Apparel

WBBA Tournament

Tourney Results

We provide game by game results

within an hour of each game's completion

on the bottom of the "home" page of this website

so you can check results and brackets.

Fan Entry Pass

$6.00 for one day, $10.00 Weekend Wristband!


New this year, we proudly welcome the wonderful White Bear Country Inn as an official WBBA sponsor!

This beautiful hotel sits in downtown White Bear Lake connected to the famous Rudy's Red Eye Grill. For our out of town friends and athletes, look no further. Located at 4940 North Highway 61 in White Bear Lake, call for reservations at 651.429.5393 and tell them the WBBA sent you.

This February 2014 find the room you need for your team right here. Check them out at their website:

http://www.whitebearcountryinn.com


Boys Results from Feb. 8-9

4th Grade Division

Team Team Game Time Results
WBL Orange vs Spring Lake Park (White) Sat. 9:10am WB org 4-SLP 28
Forest Lake vs Mounds View Sat. 9:10am FL 8-MV 51
Mahtomedi vs Spring Lake Park (Blue) Sat. 5:20pm SLP(b) 37 -Maht 14
Coon Rapids vs WBL Black Sat. 5:20pm CR 32 - WBL(b) 23
Spring Lake Park vs Mounds View Sat. 11:30am MV 36 - SLP 14
WBL(orange) vs Forest Lake Sat. 11:30am WBL(o) 32 - FL 21
SLP vs Coon Rapids Sat. 7:40pm SLP 45 - CR 22
Mahtomedi vs WBL black Sat. 7:40pm Maht 31 - WBL 16
Forest Lake vs WBL black Sun. 1:50pm WBL(b) 23 - FL 20
WBL(orange) vs Mahtomedi Sun. 1:50pm Maht 36 - WBL(o) 8
SLP(w) vs Coon Rapids Sun. 1:50pm SLP(w) 27 -CR 20
Mounds View vs SLP(b) Sun. 1:50pm SLP(b) 23 -MV 19

5th Grade B Division

Team Team Game Time Results
WB Black vs Roseville Black Sat. 9:10am WB blk 8-Rose bl 38
Forest Lake vs WB Orange Sat. 9:10am FL 36-WB org 13
Roseville Black vs Champlin Park Sat. 11:30am Rose b 37 - CP 16
Coon Rapids vs WB Orange Sat. 11:30am CR 25 - WBL(o) 18
Champlin Park vs WB Black Sat. 1:50pm WB black 32 - CP 16
Coon Rapids vs Forest Lake Sat. 1:50pm FL 40 - CR 20
Roseville vs Forest Lake Sat. 4:10pm FL 36 - Rose 35 OT
Coon Rapids vs WB black Sat. 4:10pm WBL b 38 -CR 26
WBL(o) vs Champlain Park Sat. 4:10pm WBL o 35 - CP 34

5th Grade C Division*Best Record*

Team Team Game Time Results
Mahtomedi vs Roseville Sat. 8:00am Maht 27-Rose 16
Forest Lake vs Spring Lake Park Sat. 8:00am FL 29 -SLP 12
Mahtomedi vs Forest Lake Sat. 10:20am Maht 35-FL 24
Roseville vs Spring Lake Park Sat. 10:20am Rose 23-SLP 27
Spring Lake Park vs Mahtomedi Sat. 12:40pm Mahto 37 - SLP 16
Roseville vs Forest Lake Sat. 12:40pm FL 28 - Rose 13

6th Grade A Division

Team Team Game Time Results
White Bear vs Forest Lake Sat. 8:00am WBL 23 - FL 45
Spring Lake Park vs Champlin Park Sat. 8:00am SLP 27 - CP 34
Forest Lake vs Roseville Sat. 10:20am FL 42 -Rose 39
Champlin Park vs Apple Valley Sat. 10:20am CP 52 - AV 28
White Bear vs Roseville Sat. 12:40pm WBL 36 - Rose 50
Apple Valley vs Spring Lake Park Sat. 12:40pm SLP 48 - AV 44
Forest Lake vs Champlain Park Sun. 3:00pm Forest Lake 44 - CP 42
Roseville vs SLP Sun. 3:00pm SLP 40 - Rose 31
WBL vs Apple Valley Sun. 3:00pm AV 42 - WBL 18

6th Grade B Division

Team Team Game Time Results
WBL vs Coon Rapids Sat. 1:50pm CR 28 - WBL 26
Roseville Silver vs Fridley Sat. 1:50pm Frid 34 - Rose 31
Forest Lake vs Spring Lake Park Sat. 3:00pm SLP 41 - FL 22
Mahtomedi vs Roseville Black Sat. 3:00pm Rose 40 - Maht 33
Coon Rapids vs Fridley Sat. 5:20pm CR 26 - Frid 22
WBL vs Roseville silver Sat. 5:20pm WBL 37 - Rose silver 34
SLP vs Roseville black Sat. 6:30pm Rose 53 - SLP 51
Forest Lake vs Mahtomedi Sat. 6:30pm Maht 31 - FL 20
Roseville silver vs Forest Lake Sun. 9:10am FL 29 - Rose(s) 18
WBL vs Mahtomedi Sun. 9:10am Maht 19 - WBL 16
Fridley vs SLP Sun. 9:10am SLP 47 - Frid 24
Coon Rapids vs Roseville black Sun. 9:10am Rose(b) 35 - CR 26

7th Grade A Orange Division*Best Record*

Team Team Game Time Results
White Bear vs Coon Rapids Sat. 9:10am WBL 42-C.R. 30
Mahtomedi vs Chisago Lakes Sat. 9:10am Maht 56-Chis 64
White Bear vs Chisago Lakes Sat. 11:30am WBL 42 - CL 35
Coon Rapids vs Mahtomedi Sat. 11:30am CR 35 - Maht 42
Coon Rapids vs Chisago Lakes Sat. 1:50pm Chis 68 - CR 52
Mahtomedi vs White Bear Sat. 1:50pm WBL 41 - Maht 35

7th Grade A Black Division

Team Team Game Time Results
St. Louis Park vs Roseville Sat. 8:00am SLP 41 - Rose 40
Forest Lake vs Champlin Park Sat. 8:00am FL 39 - CP 57
Eagan vs St. Louis Park Sat. 10:20am Eag 52 - SLP 49
Champlin Park vs Hudson Sat. 10:20am CP 36 - HUD 32
Eagan vs Roseville Sat. 12:40pm Eagan 36 -Rose 28
Hudson vs Forest Lake Sat. 12:40pm FL 47 - HUD 27
Eagan vs Champlain Park Sun. 4:10pm Eagan 34 - CP 32
St. Louis Park vs Forest Lake Sun. 3:00pm FL 59 - StLP 43
Roseville vs Hudson Sat. 4:10pm Rose 48 - HUD 39

7th Grade B Division

Team Team Game Time Results
Eagan vs Spring Lake Park Sat. 3:00pm Eagan 51 - SLP 40
Roseville vs Champlin Park (M) Sat. 3:00pm CP(moberg) 56 - Rose 14
White Bear vs Coon Rapids Sat. 4:10pm WBL 32 - CR 25
Champlin Park (G) vs Longfellow Sat. 4:10pm Long 37 - CP (G) 36
Eagan vs Champlain Park(m) Sat. 6:30pm CP(moberg) 46 - Eagan 30
SLP vs Roseville Sat. 6:30pm SLP 48 - Rose 34
Coon Rapids vs Champlain Park(g) Sat. 7:40pm CP 43 - CR 34
WBL vs Longfellow Sat. 7:40pm Long 50 - WBL 41
Roseville vs Coon Rapids Sun. 11:30am Rose 40 - CR 38
SLP vs Champlain Park (g) Sun. 11:30am SLP 44 - CP 38
Eagan vs White Bear Lake Sun. 11:30am Eagan 40 - WBL 23
Champlain Park(moberg) vs Longfellow Sun. 11:30am CP(moberg) 51 - Long 30

8th Grade A Division

Team Team Game Time Results
White Bear vs Spring Lake Park Sat. 8:00am WBL 31 - SLP 28
Coon Rapids vs Fridley Sat. 8:00am Fridley 47 - CR 43
Forest Lake vs Champlin Park Sat. 9:10am FL 57- CP 59
Roseville vs Rogers Sat. 9:10am Roseville 34 - Rogers 38
WBL vs Fridley Sat. 10:20am WBL 42 - Fridley 36
Spring Lake Park vs Coon Rapids Sat. 10:20am SLP 34 - CR 70
Roseville vs Forest Lake Sat. 11:30am Rose 48 - FL 43
Rogers vs Champlin Park Sat 11:30am Rogers 44 - CP 41
SLP vs Forest Lake Sun. 12:40pm FL 39 - SLP 33
Coon Rapids vs Roseville Sun. 12:40pm CR 53 - Rose 49
Fridley vs CP Sun. 12:40pm CP 37 - Frid 35
White Bear vs Rogers Sun. 12:40pm Rogers 50 - WBL 30

8th Grade B Orange Division*Best Record*

Team Team Game Time Results
White Bear vs Fridley Sat. 12:40pm WBL 41 - Frid 17
Roseville (S) vs Forest Lake Sat. 12:40pm FL 42 - Rose 37
Fridley vs Forest Lake Sat. 3:00pm FL 33 - Frid 27
White Bear vs Roseville (S) Sat. 3:00pm WBL 42 - Rose 25
Forest Lake vs White Bear Sat. 5:20pm FL 39 - WBL 36
Fridley vs Roseville (S) Sat. 5:20pm Rose 45 - Frid 26

8th Grade B Black Division

Team Team Game Time Results
Spring Lake Park vs Mahtomedi Sat. 1:50pm Maht 36 - SLP 12
Roseville Black vs Chaska Sat. 1:50pm Rose 44 - Chaska 39
Champlin Park Silver vs Century Sat. 6:30pm Champ 50 - Cent 31
Kennedy vs Coon Rapids (White) Sat. 6:30pm Ken 33 - CR 26
Mahtomedi vs Roseville Sun. 8:00am Rose 40 - Maht 37
SLP vs Chaska Sun. 8:00am Chas 56 - SLP 21
Champlin Park vs Kennedy Sun. 8:00am CP 46 - Kenn 41
Century vs Coon Rapids Sun. 8:00am CR 44 - Century 25
SLP vs Century Sun. 10:20am Century 52 - SLP 38
Chaska vs Coon Rapids Sun. 10:20am Chaska 43 - CR 40
Mahtomedi vs Kennedy Sun. 10:20am Kenn 41 - Maht 16
Roseville black vs Champlain Park(silver) Sun. 10:20am Rose(b) 72 - CP 55

2014 White Bear Winter Classic

The 2014 White Bear Basketball Association's Winter Classic Boys Brackets are now available at the links below.

There are multiple brackets for each grade level so please chack all brackets if your team is registered.

WBBA TOURNEYS ARE FULL.

Thanks for participating in 2014.

If you missed out this year, check back for next year and register early.

  • Grade Levels: 4B, 5B, 5C, 6A, 6B, 7A, 7B, 8A, 8B
  • 3 Games Guaranteed
  • All games to be played on full courts in WBL Area Schools with wood courts
  • No All-Star or Renegade Teams are Allowed
  • MYAS and HS registered officials

Entry to the 2014 Winter Classic is $210.00.

Individual Awards depend on number of teams in divisions.

More than half the teams in WBBA tourneys receive awards.

Awards include: trophies, medals and t-shirts